İş modeli

İş modelimizi “benzersiz” olarak tanımlıyoruz.
TAV Havalimanları Holding ve Unifree Duty Free / Gebr. Heinemann’ın ortak girişimi olarak 2000 yılında kurulan ATÜ Duty Free, sektörün üç temel yetkinliği olan havaalanı işletmecisi, perakende satış alanlarının işletmecisi ve tedarikçi sıfatlarını bir araya getirerek hizmet kalitesi anlamında rakiplerini geride bırakıyor.

Bu eşsiz kombinasyon, faaliyete ilk başladığı yıllarda yalnızca 80 metrekarelik bir mağazada faaliyet göstermekte olan, ancak sonraki 16 yılda ise dünyanın en iyi duty free işletmecilerinden biri haline gelen – ATÜ Duty Free olarak sektörün liderleri arasında yerini aldı. Şu anda, dünya çapında 8 ülkede 21 havalimanına uzanan ve 32.500 m2’lik bir satış alanını kapsayan 128 mağaza işletiyoruz.

Merkezi İstanbul’da olan ATÜ Duty Free olarak, dünya çapında 2.700’den fazla kişiyi istihdam ediyor ve yılda 79 milyondan fazla müşteriye hizmet veriyoruz. Müşterilerimize her gün, klasik duty free, özel marka butikleri, konsept mağazalar ve alt işletmeci markalarımız ile dünyanın en çok talep gören uluslararası markalarının en kaliteli ürünlerinin yer aldığı bir ürün yelpazesi sunuyoruz.

Biliyor muydunuz?

Kuruluşumuzdan bu yana:

 • Mağazalarımızda 12,000 ton çikolata satıldı. Bu, Airbus A330 modeli bir uçağın ağırlığının 100 katıdır.
 • Mağazalarımızda 1.750.000 litre parfüm satıldı! Bu miktar, 280 adet olimpik havuzu doldurabilir.
 • Mağazalarımızda 3.400 ton lokum satıldı! Bu miktar, Airbus A330 modeli bir uçağın tam 29 katıdır.
 • Frontier Ödülleri 2000
  “Yılın Havalimanı Perakendecisi”
 • DFNI Global Ödüller 2008
  “Üstün Seyahat Perakendeciliği”
 • Uluslararası Havalimanları Konseyi/Trinity Forumu 2008
  “En İyi Mağaza Uygulaması”
 • Frontier Ödülleri 2008
  Tarihi Çarşı, İstanbul için “Yılın Uzmanlık Konsepti”
 • EPI Çevre Ürünleri 2010
  “Çevre Büyükelçisi”
 • Frontier Ödülleri 2010
  Geliş 3 Premium Mağaza, İstanbul için “Yılın Uzmanlık Konsepti”
 • Sosyal Güvenlik Kurumu 2012
  “Çalışan Haklarının Korunması”
 • Altın Markalar Ödülü 2012
  “Gürcistan Şarapları Konsept Mağazası”
 • Frontier Ödülleri 2014
  Old Bazaar İstanbul için “Yılın Özel Konsepti”, şiddetle tavsiye edilmektedir
 • 2014 yılında WWF Green Office / Yeşil Ofis Sertifikası
 • 2015 yılında ATÜ Stili “Müşteri Deneyimi” projesiyle “Brandon Hall Group Mükemmellik Ödülü”

TAV HAVALİMANLARI

TAV Havalimanları, sektöründe önde gelen havalimanı işletmecilerinden biridir. Şirket şu anda dünya çapında 14 havalimanını işletmekte ve yılda 780.000’den fazla uçuşla 102 milyonun üzerinde yolcuya üstün kaliteli hizmet sunmaktadır.

TAV, ATÜ Duty Free’nin %50 hissesine sahiptir. ATÜ Duty Free ile TAV, havaalanındaki ticari alanlar için ilgi çekici ve kaliteli tasarımlar oluşturulması, trafik verilerinin analizinin yanı sıra yolcu seyahat istatistiklerinin paylaşımı konusunda da yakın işbirliği içindedir.

Heinemann/Unifree

Diğer % 50 hissemiz Gebr Heinemann / Unifree’ye aittir.

Unifree Dutyfree İşletmeciliği A.Ş., modern ve şık mağazalarında, yüzü aşkın uluslararası markadan 30.000 üzeri referans üründen oluşan bir seçkiyi, uluslararası kriterlere dayalı rekabetçi fiyatlandırma politikaları ile uyumlu olarak müşterilerine sunmaktadır.

Unifree İstanbul, İzmir, Ankara, Tiflis, Batum, Üsküp, Ohrid, Tunus, Riga ve Houston Havalimanları’nın tek işleticisi olan, TAV Havalimanları Holding ile UNIFREE arasındaki bir ortak girişim olarak 1999 yılında kurulan ATÜ Duty Free‘nin yönetici ortağı ve tedarikçisidir.

Heinemann dünyanın en iyi 3 havalimanı perakendecilerinden biri ve dünya çapında seyahat perakende sektörünün önde gelen tedarikçi ve lojistik distribütörü olarak kabul edilmektedir. Şirket, 100’den fazla ülkede sunduğu servisler ile 40 milyondan fazla müşteriye hizmet vermektedir.

Ortaklarımız hayranlık uyandırıcı bir işbirliği modeli sunmaktadır. Bu işbirliği, yeterli satın alma gücü ve teknik altyapı sayesinde lojistik imkanlarımızı güçlendirmekte ve müşterilerimize ürün çeşitliliği konusunda mükemmel hizmet vermemizi mümkün kılmaktadır. Şu anda, müşterilerimize sunulan 50.000’inin üzerinde ürün çeşidi ile 535 milyon Euro’dan fazla bir yıllık satış rakamına ulaşıyoruz.