Güneşin tadını çıkarın ve güneşten kaçmayın

atu-stay-longer-in-the-sunHerkes güneşin tehlikelerini bilmekle birlikte güneşsiz yaşayamayacağımızı da bilir. Bu nedenle güneşin tadını korkusuz bir şekilde çıkarabilmemiz için cildimizi nasıl koruyacağımızı bilmemiz gerekmektedir.

Yazın tadını çıkarmak güneş banyosu yapmaksızın mümkün değildir. Ancak yapılacak olan güneş banyosu esnasında sağlığımız açısından alınması gereken bazı önlemler söz konusu bulunmaktadır. Güneşin tehlikelerinden kaçınmanın en etkili metodu şüphesiz ki cildimizi güneşten korumaktır. Ancak hepimiz bunun doğru bir şekilde yapılması gerektiğini biliyoruz.

Hepimiz elbette ki bronzlaşmış bir cildin hayalini kuruyoruz. Sağlıklı bir bronzlaşma bazı önlemlerin alınmasıyla mümkündür.

Aşağıda sağlıklı bir bronzlaşmayla ilgili bilmeniz gereken prensipler maddeler halinde belirtilmiş bulunmaktadır:

• Güneş ışınlarının muhtemelen cildinize en fazla zarar vereceği saatler olan 11.00 ila 3.00 arasında güneş ışınlarına maruz kalmaktan kaçının.
• Mümkün olabildiğince açık renkli ince giysiler giyin.
• En azından %50 oranında koruma sağlayan bir güneş kremi seçin. Özellikle burun ve dudak uçlarınız gibi hassas alanlarda koruyucu güneş kremi kullanın. Güneş ışınlarına doğrudan maruz kalmaları nedeniyle sırtınız, göğsünüz, omuzlarınız ve yüzünüz gibi bölgelere özel bir önem gösterin.
• Özellikle ebeveynler çocuklarına daha fazla dikkat etmelidirler.
• Güneşte bronzlaştıktan sonra cilt nemlendiricileri ve güneş losyonları kullanın.
• Denize veya havuza yakın durmayın. Çünkü güneş ışınlarının su üzerindeki yansıması muhtemelen sizin sağlıklı bir şekilde bronzlaşmanızın getireceği faydadan ziyade güneş yanığı şeklinde kendini gösterecektir.
• En iyi sonuçların alınmasını sağlamak amacıyla güneş ışınlarına maruz kalmadan önce 30 dakika boyunca güneş losyonunun/güneş kreminin cildinizde kalmasını sağlayın. Su geçirmez güneş losyonları/güneç kremleri bile her 90 dakikada bir tekrar kullanılmalıdır.
• Eğer cildiniz güneşe karşı kötü bir reaksiyon gösteriyorsa veya güneş banyosu yapmak istememekle birlikte yinede bronzlaşmış bir cildinizin olmasını istiyorsanız bu durumda anında sonuçların alınmasını sağlayan bronzlaştırıcı ürünleri kullanmayı deneyebilirsiniz.