Erkekler İçin Cilt Bakımı

skincare-for-men

Erkeklerin ciltlerine özen göstermediğini kim söylüyor ki!

Hâlihazırda erkeklere yönelik cilt bakım ürünleri açısından çok sayıda alternatif mevcuttur. Sağlıklı ve taze bir cildi koruyacak olan doğru yönlerin seçilmesi esnasında erkeklerin neleri dikkate alması gerektiğine şöyle bir bakalım:

Kolonya veya parfüm yerine traş sonrası losyonları kullanmayın.

Traş sonrası losyonları güzel kokmakla birlikte kesinlikle güzel kokuları nedeniyle kullanılmamaktadırlar. Traş sonrası kullanılan losyonlar aslında traş esnasında traş makineleri veya traş bıçakları nedeniyle muhtemelen oluşabilecek olan irritasyonları (tahrişleri) engelleme ve cilt bakımınızı sağlam amacına yönelik cilt bakım ürünleri niteliğindedir.

Lekeli cilt

Eğer cildinizde siyah noktalar ve sivilceler varsa, bizler bha içeren ürünleri kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Bha tüylerinden arındırılmış olan cilt bölgeleri üzerinde bile güvenle kullanılabilmektedir. Bha’yı içeren ürünler cilde hafif bir şekilde masaj yapmak suretiyle gözeneklerin temiz olmasını sağlarlar. Böylece ciltteki siyah noktalar ve sivilcelerin yanı sıra kırmızılıkları, şişme ve irritasyon/tahriş belirtilerini giderirler.

Günlük bakım

Günlük olarak traş olmak cilt üzerindeki ölü deri tabakalarının çıkarılmasına olanak sağlamaktadır. Aynı zamanda hücre oluşumunu ve cildin rejenerasyonunu/yenilenmesini uyarmaktadır. Ancak traş esnasında cildin dış tabakası soyulmadığı için zaman içerisinde sertleşmekte ve koyu renk bir görünüm kazanmaktadır. Bu nedenle meyve asitlerini (aha) içeren ürünlerin her gün sadece birkaç dakika süreyle kullanılması cildi korumakta ve cilde yeni bir görünüm kazandırmaktadır.

Cildinizi güneş ışığından koruyun

Erkeklerin cildi de güneş ışığından etkilenmektedir. Cilt traşa karşı hassas olduğu gibi traş sonrası losyonlarının aşırı bir şekilde kullanılması nedeniylede tahriş olmaktadır. Cilt kolay bir şekilde güneş yanığına maruz kalabilmekte ve zarar görebilmektedir. Orta yaştaki birçok erkeğin yüz cildi vücutlarına göre farklı bir renge ve yapıya sahip olup bunun temel nedeni ise sadece herhangi bir koruma olmaksızın cildin güneş ışınlarına maruz kalması gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Güneşe karşı koruma ürünlerinin sadece kadınlar ve çocuklar için olmadığını unutmayın. Erkeklerde bunları kullanabilirler.