Yaza Hazırlık Cilt Bakımı

Yaza Hazırlık Cilt Bakımısummer-skin-care-atu-duty-free-getyourskinready. Güneşin yakıcı etkisini gösterediği şu günlerde cildimizde oluşturabileceği hasarlara karşı cildimizi güçlü kılmak için bir an önce toparlanmalı ve yaza hazırlık yapmamız şart. Unutulmamalıdır ki bu mevsimde, cildimize her zamankinden daha fazla özen göstermemiz gerekir.

Yazın ne gibi etkileri olabilir?

Güneşin zararlı etkilerine karşı kalkan görevi üstlenen cildimiz eğer savunmasız yakalanırsa içerisindeki kollajen, elastin ve benzeri proteinler ile nemini yavaş yavaş kaybederek kurumaya ve elastikiyet kaybına ve sarkmaya başlar.

Güneş ışınlarına (UV ışınlarına) karşı cilt kendini ve derin dokuları korumak için koyulaşmaya damarlanmada artışa (kılcal damar belirginleşmesi), kalınlaşma ve dolayısıyla mat ve homojen olmayan bir görünüme ve lekelenmeye, çillenmeye gider. Bunlar bizim yaz sonrası tedavi nedenlerimizdir ancak aslında isteğimiz bunlar gelişmeden cildi güçlendirmek ve cilt problemlerinin oluşumunu engellemek bir ölçüde azaltmaktır. Artan cilt kanser olguları düşünüldüğünde korunma ve önlem alma aslında daha da önem kazanıyor.

Güneşte cildimizi bekleyen tehlikeleri azaltmak mümkün mü?

Güneşin cildimizdeki ve eklerindeki zararlarını önlemek veya asgariye indirmek mümkün olabilir. Cildin protein ve nem kapasitesini artırıcı terapi ve cilt bakım ürünlerini yaz aylarında kulanımını arttırmak gerekir.
Meyve asitleriyle yapılacak hafif peelingler, cildin nem kazanması ve güçlenmesini sağlayan kollojen ve elastin gibi proteinlerin artışını sağlayan cilt bakım kremleri ve serumlar, cilde çeşitli vitamin, mineral, amino asit, protein, enzimler ve benzeri maddelerin kazandırılmasını sağlayan serumların kulanımı yaz ayralırında önemlidir. Tabii aynı zamanda çoğu cilt probleminin altında yanlış ve cilde uygun olmayan kozmetik ve dermatokozmetikler olduğunu bilmekte fayda var.
Tüm bunların yanında aslında sağlıklı bir cilt ve saçlar için sağlıklı yaşamak ve sağlıklı beslenmek gerekir. Günlük su tüketimi artırılmalı, yaşlanmayı önleyici A, E ve C vitaminlerinden zengin yeşil sebze ve meyve ağırlıklı beslenmeli. Karoten, biotin gibi bazı vitamin ve mineral takviyelerinin, antioksidanların ve Omega-3 ile Omega-6 içeren desteklerin kullanıldığında oldukça faydalı olduğu görülmektedir. Güneş ışınları etkisiyle vücudumuzda oluşan serbest radikaller artar. Düzenli cilt bakım ürünlerinin kulanımım ile bu etkilerden büyük oranda kurtulmanızı sağlar.